Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Živnostníci neodvádějí méně

17. 08. 2015 16:28:12
Živnostníci odvádějí do státní kasy za sociální a zdravotní pojištění mnohem méně než zaměstnanci, proto je potřeba jim zvýšit odvody. Věčný evergreen socialistů.

Přišel s tím už Špidla, kterého brzy na to odklidili jako komisaře do Bruselu. Poté s tím vyrukoval Mládek a ještě si přisolil vyjádřením o parazitech. Přesto se stal ministrem průmyslu a obchodu a dělá maximum pro devastaci životního prostředí v Severočeském kraji. A teď je to tu znovu.

Není to však pravda, dovoluji si tvrdit, že to je nehorázná lež. Abych dokázala své tvrzení, provedla jsem jednoduchý výpočet:

Zaměstnanec: hrubá mzda 18.000 Kč

Odvody zaměstnavatele za zaměstnance

Sociální pojištění placené zaměstnavatelem 25 %. 4.500

Zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem 9 % 1.620

Celkem 6.120

Zaměstnanec odvede ze své mzdy

Sociální pojištění placené zaměstnancem 6,5 % 1.170

Zdravotní pojištění placené zaměstnancem 4,5 % 810

Celkem 1.980

Odvody zaměstnance a zaměstnavatele celkem 1980 + 6120 = 8100 Kč

OSVČ odvede měsíčně

Minimální sociální pojištění 1.943

Minimální zdravotní pojištění 1.797

Celkem 3.740

Ano, z mezd zaměstnanců plynou do státní kasy mnohem vyšší pojistné částky - zde v konkrétním případě 8.100 Kč za zaměstnance. Zatímco velká část OSVČ díky velkorysým paušálním výdajům odvádí měsíčně minimální částku 3.740 Kč.

Ale podívejme se na to z jiného úhlu. Zaměstnanec, který pobírá 18.000 hrubého, neodvádí měsíčně částku 8.100 Kč a byl by velmi nepříjemně překvapen, kdyby mu ji strhli z platu. On sám z výše uvedené mzdy zaplatí na odvodech sociálního a zdravotního pojištění pouhých 1.980 Kč.

A ten zbytek 75%, což je částka 6.120 Kč, za něho zaplatí jeho zaměstnavatel ze svých příjmů. Což může být paradoxně zase OSVČ, která má zaměstnance. Takže můžeme s klidem říci, že z větší části uhradí platby sociálního a zdravotního pojištění podnikatelé a firmy. Zdůrazňuji, že toto neplatí zaměstnanec ze své mzdy, ale zaměstnavatel ze svých příjmů.

Živnostník na zálohách sociálního a zdravotního pojištění musí zaplatit minimálně 3.740 Kč, i když půlku promarodí, i když nemá zakázky, i když si měsíčně vydělá třeba jen pár tisícovek, v nejhorším případě si nevydělá nic anebo má ztráty - u lidí, jejichž příjmy jsou závislé na počasí či dění v turistických destinacích toto není nic neobvyklého.

Strážce státní kasy Andrej Babiš jako podnikatel tuto skutečnost moc dobře ví, proto tento nesmyslný návrh, který jen dehonestuje živnostníky, odmítá. A socialisté s jeho odmítnutím víceméně už počítají.

Proč tedy všechen ten humbuk? Lidé jsou nespokojení, nervózní, mají obavy z imigrantů, nikdo jim nevysvětlí, kam půjde Afričan - a také jak a za čí peníze - , jemuž nebyl udělen azyl, jakým způsobem probíhá imigrační proces, výběr těch, co tu s námi budou žít. Pokud se někdo zeptá, je označen za xenofoba. Pan ministr Chovanec nevysvětlí ani toto, ani jak to bylo s úplatkem v kauze Česká pošta.

Prodeje bytů, na kterých Bakala vydělal miliardy, ačkoliv je vůbec nekoupil, jde jako obrovská hrouda másla na hlavě za Bohuslavem Sobotkou, který mu k tomu vyšlapal cestičku. A jako bonus ještě pošlou ostravskému markýzi Gerovi 200 milionů za pozemky na projekt revitalizace průmyslové zóny, o němž koluje mnoho pochybností a podnikatelé o tuto zónu zatím nejeví zájem.

Místo, aby tyto peníze vložili na záchranu Klokánků a tyto nemusely být rušeny. Paní Tominovou přes velkohubá prohlášení o tom, jak by se stát měl starat o opuštěné a bezmocné, zřejmě vůbec nezajímá, jak je dětem, které to nemají na světě vůbec lehké a které musí opustit své dosavadní domovy, své "tety" a kamarády a jít kamsi do nejistoty. Ministryně tvrdí, že stát vlastní adekvátní zařízení. Proč tedy v kuřimské kauze putovaly všechny děti do Klokánků, a ne do nějakého státního zařízení?

A socialisté dumají. Jak odvést pozornost od těchto problémů? Vytáhneme kartu živnostníků! Vždycky to fungovalo, komunisti a odboráři se k nám přidají. Živnostníci nás stejně nevolí, tak nemáme co ztratit. Poštveme proti nim zaměstnance. A v hospodě Pepa z Kolbenky nebude nadávat na vládu, ale na Rudu, který je malířem pokojů, že mu ukrajuje z peněz na důchod. Nebo snad vidíte jiný důvod?

Autor: Eva Hölzelová | pondělí 17.8.2015 16:28 | karma článku: 35.08 | přečteno: 1798x

Další články blogera

Eva Hölzelová

Dějiny prodejné lásky - Starověké Řecko

Ženy, které poskytují sexuální služby za odměnu, či za nějaké výhody. Byly tu vždycky, již od pravěku. Nazývají se různě.

8.6.2021 v 16:47 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 594 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Prezident přestřelil, tak koriguje. Ovšem neomlouvá se

Nehorázná lež, kterou prezident Palestinskoarabské autonomie Mahmúd Abbás vyřkl během návštěvy Berlína, totiž že Izrael se dopustil vůči palestinským Arabům „50 holocaustů“, vyvolala pobouření "na nejvyšší úrovni".

18.8.2022 v 9:45 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 118 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Když si vláda plete pojmy

Víte, že slova „sektor“ a „válka“ jsou vlastně synonyma? Že vám to připadá jako nesmysl? No on to taky nesmysl je. Nikoliv však pro vládu Petra Fialy. Ta se totiž rozhodla označovat „sektorovou daň“ jako „daň válečnou“.

18.8.2022 v 9:01 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 461 | Diskuse

Zdeněk Bárta

2000. Má i nadále stát rozhazovat "stavební" peníze z vrtulníku?

Nad mou hlavou přelétl státní vrtulník. Dvoutisícový ranec mi spadl skoro na hlavu. Jako dobrý hospodář jsem ho zvedl. Přece nenechám válet peníze na cestě. O dost lehčí akce než skok pro pírko přes plot. I já "stavebně" spořím.

18.8.2022 v 6:55 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 392 | Diskuse

Josef Zbořil

Anti-havlovský Vít Rakušan obhajuje náboženské hooligeny a vláda to schvaluje

"15. ministr vnitra ČR" a místopředseda "vlády Petra Fialy" Vít Rakušan (1978) se dne 13.8.2022 dopustil výroku ke svobodě slova, který je výsměchem občanské společnosti i postoji Václava Havla a měl by po omluvě rezignovat.

17.8.2022 v 21:52 | Karma článku: 32.09 | Přečteno: 992 | Diskuse

Michael Pálka

Pokud se chcete kochat a zjistit co se děje v Brně, pak.....

vám doporučuju podívat se na pracovní pohodu, která vládne na Moravské náměstí, před třiatřiceti lety náměstí Rudé armády. Tam Skanska upravuje, či opravuje parčík o rozloze asi 1,5 hektaru.

17.8.2022 v 21:40 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 374 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2567

Jsem autorkou knih Hvězdná obloha, Arina, Třpytkaři, Mimetičtí hadi a Milánek na zabití. Kniha Hvězdná obloha, která spojuje řecké mýty a astronomii, vyšla v rozšířené a přepracované verzi v německém nakladatelství Astronomie-Verlag. Založila jsem a provozuji Literární net Sůvičku. Baví mě astronomie, cyklistika a procházky se psem.Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz